שימו לב: החל ב-1 במאי 2024 משתנה פורמט המבחן והוא ייקרא מעכשיו מבחן אמירנט. קורסי ההכנה של TopEnglish מותאמים לפורמט החדש.

קבלה ללימודים אקדמיים בישראל מצריכה בקיאות בשפה האנגלית והתמודדות עם טקסטים אקדמיים הכתובים בה. מבחן אמי”ר, או בגרסתו הממוחשבת – מבחן אמיר”ם, משמש כלי מיון המאפשר למוסד הלימודים להעריך את מצב הנבחן באנגלית.

תוצאות המבחן מאפשרות למוסד לשבץ את הנבחן בקורס המתאים לרמתו או להעניק לו פטור מלימודי אנגלית. במקרים מסוימים, הציון במבחן משמש גם כציון סף לקבלה במחלקות ובמוסדות לימוד מסוימים.

מבחני אמיר ואמירם מתאימים לסטודנטים שאינם נדרשים להציג ציון פסיכומטרי אבל כן נדרשים להיבחן במבחן ממיין לאנגלית לשם השתלבות בלימודים אקדמיים.

פרטים נוספים על מבחני אמי”ר ואמיר”ם ניתן למצוא באתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

חשוב לציין שבחינות אלה בודקות יכולת קריאה והבנה של טקסטים ברמה אקדמית (גבוהה מ-5 יחידות לימוד). לכן יש חשיבות גבוהה מאוד להשתתפות בקורס הכנה.

באמצעות קורס אמי”ר ואמיר”ם תלמדו להכיר את מבנה הבחינה וסוגי השאלות ותפתחו שליטה בטכניקות פתרון שיסייעו לכם לפצות על חוסרים בשפה ובאסטרטגיות לניהול זמנים. מטרת קורס שכזה היא לשפר את האנגלית האקדמית שלכם ולהקנות לכם כלים שיאפשרו לכם למצות את הפוטנציאל שלכם בשפה. בעזרת הכנה מתאימה למבחן תוכלו לחסוך זמן יקר וכסף רב שאחרת תיאלצו להשקיע בקורסי אנגלית במסגרת התואר.

אך לצורך כך חשוב קודם כול שנבין אילו קריטריונים חשוב שניקח בחשבון כשאנחנו בוחרים קורס אמי”ר או אמיר”ם.

כמה עולה קורס אמי”ר או אמיר”ם ומה הוא מציע?

בשוק קיימים מספר בתי ספר ומכונים המציעים הכנה למבחן אמי”ר או למבחן אמיר”ם באופנים שונים: קורס קבוצתי, קורס פרטני (1:1) וערכות מקוונות (קורס אונליין) ללימוד עצמי.

המחירים של קורס אמי”ר/ם קבוצתי נעים בדרך כלל בין 1500 ל-2000 ₪. קורס כזה כולל לרוב כ-7-8 מפגשים, ספר לימוד, מערכת למידה אינטרנטית ולפעמים גם אחריות על הקורס, כלומר, אפשרות להשתתף בקורס חוזר ללא עלות.

בחלק מבתי הספר אפשר למצוא גם הכנה מזורזת בעלות מופחתת. לדוגמה, מספר שיעורים המתמקדים רק בטכניקות למענה נכון על שאלות ובאסטרטגיות לניהול זמן. אופציה כזאת אינה מתאימה לכל הרמות ואינה מקיפה את כל תכני הלימוד הנדרשים להצלחה במבחני אמירם ואמיר.

המחיר של קורס פרטני מלא נעים בין 2190 ל-4,590 ₪ והוא כולל בין 15-24 שעות לימוד פרטניות. קורסים כאלה מתאפיינים בהתאמת הקצב לתלמיד ובמרבית המכונים ילוו בספר לימוד, מערכת למידה ממוחשבת ועזרי הוראה נוספים.

המחיר של קורס אונליין נע בין 280 ל-790 ₪. ערכות אלה כוללות תרגולים של פרקי הבחינה השונים, אוצר מילים ומעקב אחר התקדמות.

איך בוחרים קורס אמי”ר או אמיר”ם המתאים לצרכים הספציפיים שלכם?

בשוק קיימות אופציות רבות למי שמעוניינים בעזרה בהכנה לבחינה, אך הן שונות מאוד ברמתן ובתכנים שהן מציעות. לכן חשוב שתשאלו את עצמכם לא רק כמה עולה קורס אלא גם איזה קורס יאפשר לכם למצות את מלוא הפוטנציאל שלכם באנגלית.

כדי לוודא שאתם בוחרים בקורס הנכון, כדאי שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 • האם אתם מסוגלים ללמוד עצמאית, ללא מדריך שמכוון ומתקן אתכם?
 • האם המשמעת העצמית שלכם מספיק חזקה כדי שתצליחו לתרגל הרבה לבד?
 • אילו חומרי תרגול תקבלו במסגרת הקורס והאם הם צפויים להספיק לכם?
 • האם אתם זקוקים לחומרים מודפסים או מעדיפים עבודה מול מחשב?
 • מהי מסגרת הזמן שעומדת לרשותכם למטרת למידה למבחן?
 • מיהם המרצים שמלמדים אתכם ומהי הכשרתם?
 • האם חשובה לכם האפשרות לחזור על הקורס ללא עלות נוספת?
 • האם אתם מסתדרים בקבוצה או צריכים לעשות דברים לבד ובקצב שלכם?
 • אם אתם אכן מעונינים ללמוד בקבוצה, האם חשוב לכם גודלה?

התשובות לשאלות הללו הן אלה שצריכות לקבוע היכן ואיך תלמדו.

לסיכום, כמה קווים מנחים שיעזרו לכם כשאתם בוחרים קורס אמי”ר או אמיר”ם:

 • שימו לב שאתם מקבלים את כל התכנים, האסטרטגיות וחומרי הלימוד המקיפים של הבחינה (מה שלא תמיד מתאפשר בקורס אונליין).
 • תנו את הדעת להכשרת המורים, לניסיונם (רצוי שיהיו מרצים לאנגלית בעלי התמחות ספציפית בהכנה למבחן אמיר ו/או אמירם) וכן לזמינותם עבורכם.
 • אם בחרתם בקורס קבוצתי, בדקו כמה תלמידים ישנם בקבוצה, שהרי יש הבדל מהותי בין כיתה המונה עשרות תלמידים ובין כיתה המונה עשרה או פחות.
 • העניקו לעצמכם רשת ביטחון באמצעות בחירה במכון שמאפשר לכם לקחת קורס חוזר במקרה של חוסר הצלחה.
 • בררו אם מתקיימים במכון קןרסים מקבילים בזמנים שונים כדי שתוכלו להשלים שיעורים שפספסתם ובכך לחסוך זמן ועלויות נוספות

לקריאה נוספת: אפשרויות ההכנה למבחן אמי”ר ולמבחן אמיר”ם ב-TopPrep

תלמידי קורס אמיר
תלמידי קורס אמירם