שימו לב: החל מחודש יולי 2023 מבחן אמיר התבטל ונשאר רק מבחן אמירם – הגרסה הממוחשבת שלו. 

מבחן אמי”ר (ראשי תיבות של “אנגלית – מיון לרמות”) הוא מבחן ידע באנגלית. על סמך הציון במבחן זה משובצים מועמדים ללימודים לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות לקורסי החובה באנגלית.

המבחן מורכב משלושה פרקים של 20 דקות. משך הבחינה הכולל הוא שעה, פלוס זמן התארגנות. כל השאלות במבחן אמיר הן שאלות אמריקאיות שבהן על הנבחן לבחור תשובה אחת מתוך ארבע.

בשביל פתרון 22 שאלות ב-20 דקות – כ-55 שניות לשאלה בממוצע – לא מספיק להיות בעלי אנגלית סבירה או אפילו טובה. כדי להצליח למקסם את הפוטנציאל האישי בבחינה, חשוב גם לדעת כיצד לגשת לשאלות השונות. לשם כך, יש להכיר את המבחן היטב ולדעת להשתמש בשיטות עבודה המותאמות לבחינה, שפותחו על ידי אנשי מקצוע אשר חקרו את הבחינה לעומקה ומכירים אותה על בוריה.

קורס אמי”ר ב-TopPrep מרכז את כל הידע והתרגול הנדרשים על מנת לעבור את מבחן אמיר בציון המרבי

הרכב מבחן אמי”ר

שאלות השלמת משפטים (Sentence Completion)

כל פרק במבחן נפתח ב-8 שאלות השלמת משפטים. שאלות אלה מורכבות ממשפט בודד שבו חסרה מילה (לעיתים יותר). התשובה הנכונה כוללת את המילה החסרה. השאלות בחלק זה מסודרות ברמת קושי עולה. כדי לפתור שאלות השלמת משפטים חשוב להיות בעל אוצר מילים רחב ככל האפשר. ובכל זאת, ניתן לפעמים לפצות על אוצר מילים מוגבל ולהגיע לתשובה הנכונה גם באמצעות שימוש נכון באסטרטגיה, תשומת לב להקשר, הבחנה בין עיקר וטפל, שימת לב למבנה המשפט, לוגיקה ומילות קישור ושלילה זהירה של תשובות שגויות.

שאלות ניסוח מחדש (Restatement)

החלק הבא בכל פרק מורכב מארבע שאלות ניסוח מחדש. שאלות אלה מורכבות ממשפט בודד ומארבעה ניסוחים שונים שלו. התשובה הנכונה היא זו בעלת הנאמנות הגבוהה ביותר לתוכן ולרוח המשפט המקורי. גם כאן השאלות מסודרות ברמת קושי עולה. שאלות אלה מתבססות על לוגיקה ומשתמשות פעמים רבות במבני משפט ייחודיים לשפה האנגלית. כדי להתמודד עם שאלות אלה ביעילות, חשוב להתמקד בלוגיקה ובמבנה המשפט ולהכיר את הסיבות העיקריות לפסילת תשובות.

הבנת הנקרא (Reading Comprehension)

בכל פרק אמי”ר מופיעים שני קטעי קריאה באורך של 180-400 מילים. נושאי הקטעים מגוונים ומגיעים מתחומים שונים כגון מדע, היסטוריה, אמנות, חיי אישים ועוד. אחרי כל קטע מופיעות חמש שאלות הבודקות את הבנתו. השאלות מסודרות לרוב לפי סדר הופעת התשובות בקטע. חלק מהשאלות ספציפיות, ושואלות על מידע מסוים המופיע בחלק קטן בטקסט. שאלות אחרות הן כלליות ועוסקות ברעיון המרכזי של הקטע כולו או של אחת הפסקאות המופיעות בו.

כדאי לבצע מבחן אמי”ר לדוגמא ולהיעזר בדף חומרי תרגול של מבחן אמיר כדי להתרשם מסוגי השאלות במבחן, רמתן וקצב הפתרון הנדרש להן.

למי מיועד מבחן אמי”ר?

כל סטודנט המתכוון ללמוד באוניברסיטה או מכללה בישראל חייב במבחן רמה באנגלית. האפשרויות העומדות בפניו הן מבחן אמי”ר, מבחן אמיר”ם או המבחן הפסיכומטרי, המכיל בתוכו גם פרקי אנגלית.

על סמך הציון המתקבל במבחן קובע מוסד הלימודים כמה קורסי אנגלית יצטרך הסטודנט ללמוד במהלך התואר. אם הוא הצליח להשיג ציון גבוה מספיק (ציון “פטור”), אין הוא נדרש לקחת אף קורס אנגלית.

בנוסף יכול סטודנט או מועמד המעוניין לשפר את ציון האנגלית שקיבל בפסיכומטרי להיבחן במבחן אמי”ר או אמיר”ם על מנת:

– להגיע לציון סף לקבלה ללימודים אקדמיים.

– לצמצם את משך לימודי האנגלית באקדמיה או לקבל מהם פטור מלא.

הציון במבחן אמי”ר

הציונים במבחן אמי”ר נקבעים על סמך סך מספר התשובות הנכונות בנבחן (תשובות שגויות או חסרות אינן מורידות את הציון).

סקאלת הציונים בבחינה היא 50-150, כמו הסקאלה הנהוגה במקבילתו הממוחשבת, מבחן אמיר”ם, ובמבחן הפסיכומטרי.

ציון 134 ומעלה בבחינה מעניק לנבחן פטור מלימודי אנגלית בתואר. מרבית האוניברסיטאות דורשות ציון של 85 לפחות כדי להתקבל ללימודים. בנוסף, למחלקות מסוימות יש ציון סף באנגלית משל עצמן.

תוקף הציון במבחן אמי”ר הוא לרוב 7 שנים ואף יותר, אך הדבר תלוי במוסד הלימודים עצמו.

קבלת הציון במבחן אמי”ר

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה שולח לנבחן את תוצאות מבחן אמי”ר עד 45 ימים לאחר המבחן.

התוצאות מתקבלות בדואר לכתובת שהנבחן מילא בהרשמה או במייל (אם הנבחן הסכים לכך). ניתן לצפות בציון גם באתר של המרכז הארצי. בנוסף, הציון יועבר לשש האוניברסיטאות בתוך פרק זמן דומה. כדי לשלוח את הציונים למוסד לימודים נוסף (כגון האוניברסיטה הפתוחה או מכללות אקדמיות), יש לבקש זאת מראש בטופסי ההרשמה.

לצפייה בציון באתר של המרכז הארצי, יש להשתמש במספר האסמכתה שקיבלתם עם הרישום. מספר זה מופיע בראש הספח “קבלה לנבחן”, בטופס הזימון למבחן ובאישור לנבחן הניתן בסוף הבחינה. אם לא קיבלתם את התוצאות בדואר, ניתן לפנות למרכז הארצי ולבקש ממנו משלוח נוסף של התוצאות. קחו בחשבון שמשלוח זה יחויב בתשלום.

הפנייה למרכז הארצי לבחינות ולהערכה יכולה להתבצע באחת מהדרכים הבאות:

– מדור ציונים, טל’ 02-6759555

– פנייה באמצעות המייל: score@nite.org.il

– הורדת טופס מהאתר ושליחתו במייל: score@nite.org.il או בפקס: 02-6754765

סטודנטית לומדת למבחן אמיר
לומדים יחד למבחן אמיר
מבחן מיון לרמות באנגלית
סימולציה למבחן אמירם
חוברות הכנה למבחן אמיר
למידה קבוצתית למבחן אמיר

מועדי מבחן אמי”ר

מבחן אמיר מתקיים חמש פעמים בשנה. אין הגבלה על מספר הפעמים שנבחן יכול להיבחן. כמו כן, אין תקופת צינון בין מועדים, ולפיכך נבחנים יכולים להיבחן בשני מועדים סמוכים.

לנוחיותכם, ריכזנו את מועדי מבחן אמיר הקרובים ומחיריהם.

מידע נוסף על המבחן ניתן למצוא באתר הרשמי של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

מועד/י הבחינה סוג בחינה מועד סיום הרשמה מועד משוער להגעת הציונים
13-14 באפריל 2022 מבחן אמי”ר (גם בתנאים מותאמים בתאריך הבחינה או כמה שבועות לפני/אחרי) 15 בפברואר 2022 23 במאי 2022
7 ביולי 2022 מבחן אמי”ר (גם בתנאים מותאמים בתאריך הבחינה או כמה שבועות לפני/אחרי) 17 במאי 2022 17 באוגוסט 2022
5-6 בספטמבר 2022 מבחן אמי”ר (גם בתנאים מותאמים בתאריך הבחינה או כמה שבועות לפני/אחרי) 12 ביולי 2022 15 באוקטובר 2022
23, 25 בדצמבר 2022 מבחן אמי”ר (גם בתנאים מותאמים בתאריך הבחינה או כמה שבועות לפני/אחרי) 1 בנובמבר 2022 2 בפברואר 2023