מהו מבחן IELTS?

מבחן IELTS (קיצור של International English Language Testing System) הוא מבחן עולמי הבודק את רמת האנגלית של דוברים שזוהי אינה שפת האם שלהם ואמורים להשתמש בה למטרות לימודים, עבודה או חיים בסביבה דוברת אנגלית. המבחן בודק את ארבע מיומנויות השפה: הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור.

ה-IELTS קיים בשתי גרסאות: גרסה כללית וגרסה אקדמית. ההבדלים בין שתי הגרסאות באים לידי ביטוי רק בחלקי הקריאה והכתיבה. הגרסה הכללית בודקת אם הנבחן יוכל להשתלב בשוק העבודה ולכן התכנים, אופי השאלות והטקסטים בפרקי הקריאה והכתיבה מתאפיינים בזיקה תעסוקתית. לעומת זאת, הגרסה האקדמית של מבחן IELTS בודקת אם הנבחן יוכל להשתלב בסביבה אקדמית דוברת אנגלית ולכן פרקי הקריאה והכתיבה בגרסה זו מתאפיינים בזיקה אקדמית.

מבחן TOEFL

מבחן IELTS מועבר במשותף על-ידי הגופים הבאים: British Council, IDP: IELTS Australia, Cambridge English Language Assessment

קורס IELTS ב-TopPrep (מבית TopEnglish)מרכז את כל הידע והתרגול הנדרשים על מנת לעבור את המבחן בציון המרבי.

הפורמט של מבחן IELTS

פרקי השמיעה, הקריאה והכתיבה במבחן איילטס נערכים כולם במחשב. חלק הדיבור נערך אל מול בוחן בנפרד מהחלק הכתוב (עד שבוע לפניו או אחריו).

מבחן IELTS מורכב מ-4 פרקים שלכל אחד מהם ניתן ציון של 1-9 נקודות. הציון הכללי במבחן נע גם הוא בין 1-9 וכולל גם חצאי נקודות.

משך הזמן הכללי של הבחינה הכתובה שעתיים וארבעים דקות. משך הזמן של פרק הדיבור הוא כ-12-14 דקות.

הבנת הנשמע

פרק הבנת הנשמע ב-IELTS הוא הראשון בבחינה.

בפרק יש 4 משימות, שכל אחת מהן מורכבת מקטע שמיעה, שניתן לשמוע פעם אחת בלבד, ומעשר שאלות מסוגים שונים. לכל משימה יש מאפיינים משלה (דיאלוג, הרצאה וכו’) ורמת האנגלית, הקטעים והשאלות הולכת ועולה ממשימה למשימה. בסך הכול יש בפרק זה 40 שאלות בעלות ניקוד אחיד. הזמן המוקצב לפרק הוא 30 דקות לפתרון כל המשימות ושתי דקות נוספות לבדיקת התשובות.

במסגרת פרק זה נבחנים בעקיפין גם הדקדוק והכתיב של הנבחנים, ובשביל רבים מהם זהו החלק הקשה ביותר ב-IELTS.

כדי להיות מוכן לפרק הבנת הנשמע באופן המיטבי כדאי לא להסתפק באימון רב בהאזנה אלא גם להכיר היטב את סוגי המשימות והשאלות ולשלוט בטכניקות אשר מאפשרות לזהות את התשובה הנכונה במהירות וביעילות.

הבנת הנקרא

פרק הבנת הנקרא הוא הפרק השני במבחן IELTS.

הוא מורכב משלושה חלקים, המסודרים בסדר קושי עולה. אחרי כל חלק מופיעות 13-14 שאלות הבוחנות את מידת הבנתם של הנבחנים את הקטעים שקראו. בסך הכול נשאלים הנבחנים 40 שאלות בעלות ניקוד אחיד.

לפרק זה מוקצבות 60 דקות בסך הכול, כאשר ניהול הזמן הוא עצמאי ובאחריות הנבחנים.

כדי להספיק לענות על כל השאלות במדויק בזמן הקצר המוקדש לכל קטע חשוב להבחין בין סוגי שאלות ולהשתמש בטכניקות פתרון הייחודיות לכל אחד מהם. כמו כן, חשוב ללמוד ולשלוט בשיטות איתור מידע בטקסטים ארוכים.

פרק הכתיבה

משימות הכתיבה במבחן IELTS מורכבות משני חיבורים.

החיבור ראשון הוא מכתב בגרסה הכללית או חיבור ניתוח נתונים בגרסה האקדמית. על החיבור הראשון להיות כבן 150 מילים.

החיבור השני בשתי הגרסאות הוא מאמר דעה, ועליו להיות כבן 250 מילה. הניקוד הניתן על החיבור השני הוא פי שניים מהחיבור הראשון.

לפרק כולו מוקצבות 60 דקות, וניהול הזמן בו עצמאי.

בפרק הכתיבה נבדקים הרלוונטיות לנושא הניתן, ארגון החיבור, בהירות, עושר לשוני, דיוק בדקדוק ובחירת מילים אפקטיבית.

כדי להצליח להספיק לכתוב שני חיבורים מובנים, עשירים, ממצים ורהוטים בזמן המוקצב צריך להתאמן בכתיבת מספר רב של חיבורים ולקבל עליהם משוב מקצועי מפורט – הן מבחינה תוכנית והן מבחינה לשונית – מאיש מקצוע המכיר את המבחן, אופיו, דרישותיו והאופן שבו הציון מחושב.

פרק הדיבור

פרק הדיבור מתקיים בנפרד מהפרקים האחרים. הוא נערך מול בוחן מקצועי אך גם מוקלט.

הפרק כולל 3 משימות, שלכל אחת מהן אופי משלה. המשימות נעות משאלות אישיות על חיי היומיום ותחביבים עד לשאלות המצריכות התמצאות מסוימת בנושאי אקטואליה וחברה.

לפרק זה מוקצבות כ-12-14 דקות בסך הכול.

בפרק הדיבור נבדקים הרלוונטיות של התשובות לנושא הניתן, רהיטות הדיבור, דיוק בדקדוק ובבחירת המילים, עושר לשוני והגייה נכונה.

כדי להתכונן לפרק זה לא מספיק להתאמן בדיבור באנגלית אלא יש לתרגל מענה על משימות דומות אל מול אדם המכיר את המבחן ואת המשימות ומסוגל לספק משוב מקצועי מפורט.

מבחן IELTS לדוגמה

כדי להגיע לתוצאות טובות במבחן חשוב להכיר אותו על בוריו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתנסות בפתרון מבחן לדוגמה בשלב כמה שיותר מוקדם בהכנה לבחינה. פתרון מבחן לדוגמה יעזור לכם להעריך את רמתכם הנוכחית ולהבין מה עליכם לחזק על מנת להצליח לקבל את הציון הדרוש לכם וכמה עזרה, ואיזה סוג עזרה, דרושה לכם לשם כך.

לקריאה נוספת: הסבר מפורט על אופן הערכת הרמה במבחן IELTS.

גם בשלב מאוחר יותר, לקראת הבחינה עצמה, כדאי להתנסות בפתרון מבחנים לדוגמה כדי לשפר את הכישורים הדרושים להצלחה בבחינה וכדי ללמוד להסתדר עם אופן ההיבחנות ועם מגבלות הזמן של כל אחד מהחלקים. כמו כן, פתרון מבחנים רבים יעזור לכם להעמיק את היכרותכם עם סוגי השאלות ועם אוצר המילים הנפוץ בבחינה.

מבחני IELTS לדוגמה בחינם ניתן למצוא באתר הרשמי של מבחן IELTS ובאתר המועצה הבריטית, אחת מהגופים השותפים למבחן:

https://www.ielts.org/usa/ielts-for-test-takers/ielts-practice-test

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/free-practice-tests

עוד מבחני IELTS לדוגמה ניתן למצוא באתר הבא:

https://www.ielts-exam.net/practice_tests/

חשוב לקחת בחשבון שמכיוון שאתר זה אינו אתר רשמי של הגופים השותפים בבחינה השאלות בו אינן משקפות במדויק את השאלות המופיעות בבחינה, אך הן עדיין מספקות דוגמאות די מאפיינות שיסייעו לכם להבין את דרישות המבחן טוב יותר.

וכדי להתאמן על פרקי הקריאה וההאזנה בפורמט הדומה לפורמט החדש (הממוחשב) של המבחן, ניתן להיעזר באתר הבא (רצוי לבחור קטעים שמסומנים בתווית recent actual tests, שכן הם כוללים חומרים רשמיים):

http://mini-ielts.com/

בהצלחה!