שימו לב: החל ב-1 במאי 2024 משתנה פורמט המבחן והוא ייקרא מעכשיו מבחן אמירנט. קורסי ההכנה של TopEnglish מותאמים לפורמט החדש.

ביולי 2023 החליט המרכז הארצי לבחינות ולהערכה לבטל את מבחן אמי”ר, הגרסה המודפסת של מבחן מיון הרמה לאנגלית למוסדות אקדמיים, ולהישאר רק עם גרסתו הממוחשבת – מבחן אמיר”ם. למרות שרבים מרגישים נוח יותר עם מבחן כתוב, היתרונות של מבחן אמיר”ם על פני מבחן אמי”ר הם רבים.

זמינות

מבחן אמיר התקיים רק כארבע עד חמש פעמים בשנה. כתוצאה מכך, הנבחנים נאלצו להירשם כחודשיים מראש ולחכות זמן רב למבחן חוזר במקרה הצורך. דבר זה גרם לנבחנים מסוימים לפספס סמסטר או אפילו שנת לימודים שלמה. בנוסף לכך, מיעוט המועדים הקשה עליהם למצוא קורס הכנה שהתקיים בסמיכות למועד הבחינה. מבחן אמירם, לעומת זאת, מתקיים בתדירות של כמה פעמים בחודש. כתוצאה מכך, ניתן להירשם למבחן זה בהתראה קצרה. בנוסף, קל הרבה יותר למצוא קורס הכנה למבחן אמיר”ם שהוא גם מספיק מקיף וגם מסתיים זמן קצר לפני המבחן, כך שכל החומר הנלמד עדיין טרי בראש ביום הבחינה.

קורס אמירם ב- TopPrep מרכז את כל הידע והתרגול הדרושים לך כדי להצליח במבחן אמיר”ם.

זמן

אחד היתרונות הכי בולטים של מבחן אמיר”ם על פני מבחן אמי”ר הוא הזמן המוקצב לכל שאלה במבחן. מבחן אמי”ר נגזר במקורו מפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי, שבו לחץ זמן משחק תפקיד חשוב בקביעת הציון. במבחן אמי”ר נאלצו הנבחנים לפתור 22 שאלות תוך 20 דקות, הכוללות גם קריאת שני קטעים. כתוצאה מכך, רוב נבחני אמי”ר לא הספיקו לענות על כל השאלות וודאי שלא להתעמק בהן. במבחן אמיר”ם, לעומת זאת, אין כמעט לחץ זמן. כל שאלה זוכה לתשומת הלב הראויה לה, ולכן לנבחנים קל יותר להביא לידי ביטוי את רמתם האמיתית באנגלית.

התאמה אישית

למבחן אמיר היה פורמט קבוע שהיה אמור להתאים לכולם. מספר השאלות, סדרן ורמתן היו נתונים מראש ולא לקחו בחשבון את השונות הרבה בין הנבחנים. הדבר גרם לכך שנבחנים חזקים הגיעו לשאלות המשקפות את רמתם כבר אחרי שבזבזו את מיטב זמנם וכוחם על שאלות קלות מדי ואילו נבחנים חלשים נתקלו בשאלות קשות כל-כך עד שמרוב ייאוש ולחץ הם נכשלו גם בשאלות שעליהם יכלו לענות נכון. מבחן אמירם, לעומת זאת, עושה שימוש במאגר ענקי של שאלות הזמינות למחשב לשליפה. כתוצאה מכך, המחשב יכול לבצע התאמה אישית לכל נבחן ונבחנת בהסתמך על ביצועיהם בזמן אמת. משמעות הדבר היא שבמהלך רוב המבחן הנבחנים מתמודדים עם קטעים ושאלות ההולמים את רמתם.

נוחות

במבחן אמיר הנבחנים נאלצו לדלג הלוך ושוב בין מחברת הבחינה לבין דף התשובות. הצורך להעתיק את התשובות בזמן כה קצר ממילא היה מלחיץ ומבלבל. בנוסף, רוב השאלות על קטע הקריאה היו מופיעות בדף שאחרי הקטע, מה שהצריך דפדופים חוזרים ביניהן לבין הקטע. כל המעברים האלה פגעו בקשב של הנבחנים והולידו טעויות רבות. במבחן אמירם, לעומת זאת, כל מה שעל הנבחנ/ת לראות מופיע על אותו מסך ולכן הסיכוי לסמן תשובה שגויה מתוך חוסר תשומת לב נמוך בהרבה.

ציונים

בשל היות מבחן אמי”ר מבחן כתוב, נבחני אמי”ר נאלצו לחכות כחודש וחצי כדי לדעת אם הצליחו בו. עיכוב זה גרם לכך שהם לא ידעו אם יהיה עליהם לגשת למבחן נוסף ולא התכוננו למבחן זה בהתאם. בנוסף, לפעמים העיכוב גרם לחוסר ודאות בנוגע לעתיד הלימודים ולפעמים גם לפספוס דדליינים חשובים להרשמה. במבחן אמיר”ם, לעומת זאת, הנבחנים מקבלים את הציון מיד בתום הבחינה. דבר זה מאפשר להם לדעת אם עליהם להתכונן למועד נוסף או שהצליחו להשיג ציון המספיק לצורכיהם.

היתרונות של מבחן אמיר