שימו לב: החל ב-1 במאי 2024 משתנה פורמט המבחן והוא ייקרא מעכשיו מבחן אמירנט. קורסי ההכנה של TopEnglish מותאמים לפורמט החדש.

קורס הכנה למבחן אמיר”ם / אמירנט של TopEnglish מרכז את כל הידע והתרגול הנדרשים על מנת לעבור את המבחן בציון המרבי.

מבחן אמירנט הוא מבחן ידע באנגלית. במבחן זה נבדקת שליטתם של מועמדים ללימודי תואר ראשון בהבנת הנקרא של קטעי אנגלית ברמה אקדמית. הציון המתקבל משמש מוסדות להשכלה גבוהה כדי להחליט כמה קורסי חובה באנגלית צריכ/ה המועמד/ת ללמוד כדי להגיע לרמה הדרושה כדי לסיים את התואר.

הציונים במבחן אמירנט נעים על סקאלה שבין 50-150. ציון 134 ומעלה מעניק לנבחנ/ת פטור מקורסי החובה באנגלית. רוב האוניברסיטאות דורשות ציון של 85 לפחות על מנת להתקבל ללימודי תואר, ומחלקות מסוימות דורשות ציון גבוה אף יותר. למכללות על פי רוב אפשר להתקבל גם עם ציון נמוך יותר.

פרק הזמן המינימלי שחייב לעבור בין שני מועדי מבחן אמירנט הוא 35 ימים.

בשביל להצליח במבחן אמירנט, חשוב להכיר היטב את מבנה המבחן, את סוגי השאלות המופיעים בו ואת המאפיינים של כל אחת. חשוב לעבוד על פי טכניקות פתרון שאלות ייחודיות למבחן זה, הלוקחות בחשבון את סוג הטקסטים, רמתם והזמן המוקצב לפתרון השאלות. שליטה סבירה באנגלית ואפילו שליטה מצוינת באנגלית מדוברת לא מספיקה כדי לקבל ציון גבוה במבחן זה.

מאפיינים ייחודיים של מבחן אמירנט

השאלות במבחן אמירנט הן שאלות אמריקאיות בנות ארבע תשובות. המבחן הוא מבחן אדפטיבי. משמעות הדבר היא שהשאלות מותאמות לרמה של כל הנבחנ/ת הספציפי/ת. כלומר, נבחנים שענו לא נכון על השאלות במקבץ מסוים יקבלו אחריו מקבץ שאלות ברמה נמוכה יותר. לעומתם נבחנים שכן ענו נכון על השאלות באותו מקבץ יקבלו מקבץ שאלות ברמה גבוהה יותר. הציון במבחן אמירנט נקבע לא רק בהסתמך על מספר התשובות הנכונות אלא גם מרמת השאלות.

מבנה המבחן

מבחן אמירנט כולל שלושה סוגי שאלות:

שאלות השלמת משפטים (Sentence Completion):

בשאלות השלמת משפטים מוצג לנבחנ/ת משפט שבו חסרה מילה (לפעמים שתיים) וארבע מילים שמתוכן אחת מתאימה למשפט המוצג. כדי להצליח לענות היטב על שאלות אלה חשוב להיות בעלי אוצר מילים עשיר, במיוחד בתחום האקדמי. למרות זאת, ניתן לפצות על חוסרים באוצר מילים בעזרת אסטרטגיה נכונה, הבנה מתוך הקשר, שלילת תשובות שגויות והבחנה בין עיקר וטפל. שאלות אלה מופיעות בתחילת המבחן ובסופו, במקבצים של 4 שאלות כל אחד. הזמן המוקצב לשאלות אלה הוא כדקה בממוצע.

שאלות הבנת הנקרא (Reading Comprehension):

קטע הבנת הנקרא מופיע אחרי שני המקבצים הראשונים של השלמת משפטים. המבחן מקציב 15 דקות לקריאת הקטע ומענה על חמש השאלות העוסקות בו. הנושאים שבהם עוסקים הקטעים הם רבים ומגוונים – היסטוריה, מדע, תרבות וכו’. רוב השאלות מסודרות לפי סדר הופעתן של התשובות בקטע. מלבדן, ישנן גם שאלות כלליות יותר, העוסקות בקטע ככלל או ברעיון מרכזי של פסקה מסוימת. כדי לפתור את השאלות היטב חשוב להכיר את סוגי השאלות, סוגי התשובות הנכונות והשגויות והשיטות המאפשרות לפתור כל שאלה באופן המהיר והיעיל ביותר.

שאלות ניסוח מחדש (Restatement):

בשאלות אלה מופיע משפט אחד ואז ארבעה ניסוחים שונים שלו בתשובות. התשובה הנכונה היא זו שמעבירה את המשמעות של המשפט המקורי בצורה המדויקת והנאמנה ביותר. שאלות ניסוח מחדש דורשות עבודה לוגית והיכרות עם מבני משפט ייחודיים לאנגלית, בפרט אנגלית אקדמית. התמודדות מוצלחת עם שאלות מסוג זה לרוב דורשת היכרות עם המבנים העיקריים המופיעים בהן וזיהוי מהיר שלהם. בנוסף, נדרשת היכרות עם האלמנטים המאפשרים לפסול תשובות במהירות גם ללא קריאתן עד הסוף. שאלות אלה מופיעות בשני מקבצים של 3 שאלות, שלכל אחד מהם מוקצבות 6 דקות (כלומר, כ-2 דקות לשאלה).

מומלץ לעיין בדף חומרי תרגול של מבחן אמיר ושל מבחן אמירם כדי להכיר את סוגי השאלות ורמתן ולהתנסות בפתרונן.

ההרשמה למבחן אמירנט

ההרשמה למבחן אמירנט יכולה להתבצע באחת משתי דרכים:

1. דרך המרכז הארצי לבחינות ולהערכה

2. דרך מוסד הלימודים שבו הנבחנ/ת לומד/ת או שאליו נרשמ/ה

המבחנים של המרכז הארצי תכופים יותר (מתבצעים מספר פעמים בחודש) ומתקיימים באזורים שונים בארץ – חיפה, תל אביב, ירושלים ובאר-שבע. בנוסף, התאמות והקלות זמינות רק במבחנים אלה.

לפרטים נוספים לגבי ההקלות וההתאמות הזמינות במבחן אמירנט, יש ללחוץ כאן.

סטודנטית לומדת למבחן אמיר"ם
סטודנטית מתכוננת לאמיר"ם
סטודנטית בקורס אמיר"ם
לומדים למבחן אמיר"ם